Pomoc bez hranic – to je moto plzeňských a bavorských záchranářů

Zdravotnictví

Ke skutečně kvalitní, efektivní a rychlé zdravotnické pomoci v česko-bavorském příhraničí jsou třeba společná cvičení a přesná představa o vzájemných kapacitách. Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje a Bavorský červený kříž jdou se svými partnery přesně touto cestou.

Deggendorf (BY), Plzeň (CZ)Zdravotnické záchranné služby blízko hranic nemají takovou kapacitu jako regionální centra. Je tedy téměř nezbytné rozvíjet postupy pro společné zásahy, zejména pokud jde o nehody s větším počtem zraněných nebo přírodní katastrofy.

Získávání zkušeností s prací přeshraničních partnerů je klíčem ke spolupráci

Aby si mohly obě strany skutečně efektivně pomáhat při zásazích, musejí mít dobrý oboustranný přehled o materiálním vybavení a pracovních postupech či způsobech řešení různých situací. K tomu se přidávají také právní otázky spojené s poskytováním zdravotní péče za hranicemi nebo zdravotnické vzdělávání. Tomu všemu se účastníci věnovali na specializovaných seminářích a workshopech, kde také položili základy pro vytvoření přeshraničního Kompetenčního a koordinačního centra ve Furth im Wald. Cenným zdrojem znalostí se staly i výměnné stáže u záchranných služeb zahrnující ostré výjezdy.

Od společných cvičení k úspěšným ostrým zásahům

Neocenitelným se pro budoucnost stala taktická cvičení sloužící k maximální připravenosti záchranářů na reálné situace. Vedle sladění prací při nich účastníci usilovali také o odstranění nedostatků v komunikaci. Na cvičení v Rozvadově se při účasti tisíce lidí včetně figurantů z barrandovských studií simulovalo najetí kamionu do demonstrantů se 150 zraněnými. V Německu pak byl námětem cvičení pád letadla, kdy může být práce zdravotníků komplikována i uniklým palivem a přítomností chemikálií. Jak poznamenává MUDr. Jiří Růžička ze Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje, "přínos těchto cvičení se plně projevil o pár let později, kdy nás osud prověřil vlakovým neštěstím u Domažlic." Na péči o šest desítek zraněných se zde skutečně příkladně podílely oba zdravotnické záchranné systémy.

Simulátor sanitního vozidla pro výcvik záchranářů

Díky projektu byla také pro vzdělávání zejména studentů programu Zdravotnický záchranář na Fakultě zdravotnických studií ZČU v Plzni pořízena věrná kopie skutečné sanitky. Ta díky identickému vybavení umožňuje levnější a zároveň ekologický nácvik potřebných činností. Na simulátoru přitom mohou trénovat nejen studenti, ale i záchranáři z obou stran hranic. 

Aktivity jsou realizovány v rámci projektu "Koncept koordinace a realizace přeshraniční spolupráce zdravotnických záchranných služeb"  

Zprávy z regionu vám přinášíme jako součást projektu "Společně pro náš region", č. Ziel EÚS/DF/08/16, který je spolufinancován Evropskou unií v rámci dispozičního fondu

Lokalita:
Plzeňský, Jihočeský a Karlovarský kraj, bavorské příhraniční okresy Cham, Freyung-Grafenau, Hof, Neustadt an der Waldnaab, Regen, Schwandorf, Tirschenreuth, Wunsiedel im Fichtelgebirge a města Hof a Weiden v Horní Falci
Realizace:
2016–2019
Financování:
Program přeshraniční spolupráce Česká republika – Svobodný stát Bavorsko, Cíl EÚS 2014-2020
Vedoucí partner:
Bayerisches Rotes Kreuz (BY)
Kontakt:
Tereza Homolková +49 9973 8056 74-310
Český partner:
Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje (CZ)
Kontakt:
MUDr. Jiří Růžička (Jiri.ruzicka@zzspk.cz) ZZSPK, Klatovská 2960/200i, 301 00 Plzeň
Další partner projektu:
Fakulta zdravotnických studií ZČU v Plzni (CZ) www.fzs.zcu.cz/cs/)
Technische Hochschule Deggendorf (BY) www.th-deg.de/)

Hlavní výstupy:

  • Analýza konkrétních překážek a zpracování návrhů jejich odstraňování v oblastech legislativy, práva, technického vybavení, komunikace a logistiky.
  • Vytvoření koordinačního a kompetenčního centra ve Furth im Wald, které koordinuje česko-bavorskou spolupráci při řešení cílů dlouhodobě, tedy nejen v rámci projektu

  • Vzdělávání a další vzdělávání studentů na univerzitách, studentů odborných škol a zaměstnanců zúčastněných záchranných složek

  • Společná operativní a taktická cvičení zdravotnických záchranných služeb

  • Výměnné stáže záchranářů  


Fotogalerie