Lomeček u Starého Klíčova se již deset let chlubí podvodním unikátem

Kultura a turismus/ Životní prostředí

Nenápadný zatopený lom u známých chodských obcí Mrákov - Starý Klíčov, je vyhlášenou potápěčskou destinací. Zasloužila se o to nejen vzorná péče dobrovolníků a obcí, ale především podvodní pozorovací kabina, která nemá v Evropě obdoby. Je běžně přístupná nejen vyznavačům podvodních sportů či milovníkům ryb, ale v rámci běžného vstupného na venkovní koupaliště též každému z návštěvníků.

Mrákov - Starý Klíčov, okres Domažlice (PK) V bývalém kamenolomu u chodského Starého Klíčova na Domažlicku hřměly těžební stroje ještě na konci 20. století. Poté se z něj ale díky péči dobrovolníků a podpoře obce Mrákov, jejíž je Starý Klíčov součástí, stalo oblíbené přírodní venkovní koupaliště.

Na začátku se jednalo spíš o neutěšené místo bez života. Dnes zde však již žije mnoho druhů ryb, například štiky, jeseteři a sumci. Najít je možné i škeble či raky, při vhodných podmínkách se dle vyprávění správce objevují i malé medúzy. Lomeček, jak všichni lokalitě říkají, je ale zvelebován i na souši: vzniklo zde občerstvení a zázemí pro potápěče, kde jsou pořádány i kulturní akce. Díky pravidelným sochařským sympoziím je areál vyzdoben unikátními, převážně dřevěnými uměleckými díly.

Podvodní komora - sen každého potápěče

Zatopený lom je však především vyhledávaným cílem potápěčů. Ti zde letošní září oslavili již desetileté výročí umístění podvodní pozorovatelny, která je místním evropským unikátem. Kabina, o kterou se zasloužili především členové potápěčského klubu z Plzně, je ponořena do hloubky 8 metrů. Umožňuje poklidné pozorování podvodního života každému, kdo se do ní odváží po žebříku šachtou sestoupit. Z kabiny na dně lomu je výhled do okolí umožněn hned několika půlmetrovými kruhovými okny.

Hlavním účelem celého zařízení je usnadnit výuku potápěčů pod vodou, kdy instruktor může bezproblémově pozorovat své svěřence pod vodou. Či naopak oni mohou sbírat zkušenosti od svých kolegů. Velkou výhodou místní pozorovatelny je však především možnost jejího zpřístupnění veřejnosti, kdy získává funkci jakéhosi podvodního akvária. Zařízení je s břehem spojeno mostkem, vstup je umožněn s průvodcem pro skupiny maximálně 4 osob najednou.

Z ryzího nadšení až ke zdárnému konci

Celý nápad od začátku vzešel od milovníků potápění, kteří zajistili též hlavní finance, výrobu i ponor celé podvodní soustavy. Naštěstí našli pochopení a potřebnou podporu i u správců lokality. Lomeček tak je důkazem, že spolupráce veřejné správy, spolků a dobrovolníků je reálnou a žádoucí cestou rozvoje lokalit.

Lokalita:
LOMEČEK STARÝ KLÍČOV
Realizace:
2011
Financování:
Potápěčský svaz
Dobrovolní dárci, bezplatné brigády, podpora spřátelených firem
Podpora obce Mrákov
Realizátor:
POTAPĚČSKÝ KLUB OSAC PLZEŇ
Kontakt:
POTAPĚČSKÝ A REKREAČNÍ AREÁL LOMEČEK, STARÝ KLÍČOV, 345 01 MRÁKOV
lomecekklicov@seznam.cz

Fotogalerie