Česko-bavorská Zlatá stezka je nejrozsáhlejší síť turistických tras ve střední Evropě

Kultura a turismus

Česko-bavorská hranice je turisty oblíbená především pro své rozsáhlé lesy a panenskou přírodu. Tuto výhodu získala na oplátku za pohnutou historii, kterou jí osud ve 20. století připravil. Pavučina turistických tras, která pod názvem Zlatá stezka (Goldsteig) vznikla na obou stranách hranice, však odkazuje především na tradici starých zemských cest, díky nimž spolu Němci a Češi obchodovali, ale i navzájem poznávali své kultury. I v tomto směru novodobá Zlatá stezka na své středověké předchůdkyně úspěšně navazuje.

Plzeňský a Jihočeský kraj (CZ), Dolní Bavorsko a Horní Falc (BY) - Zlatá stezka je určená pro dálkovou pěší turistiku. Propojuje příhraniční území dvou českých a dvou bavorských regionů. Díky tomu se jedná o nejrozsáhlejší středoevropskou síť turistických tras, která dokazuje, že i takto ambiciózní záměry je v širším partnerství skutečně možné uskutečnit.

Z jihu na sever i z východu na západ

Zlatá stezka v Bavorsku vznikla již před několika lety. Páteřní cesty protínají příhraniční lesy od města Passau nedaleko hranic s Rakouskem, až k městu Marktredwitz na severu v Horních Frankách. Díky svým 660 kilometrům je nejdelší dálkovou trasou v Německu a pyšní se certifikátem kvality Top Trails. V rámci přeshraničního projektu byla vyhledána relevantní paralelní stezka i na české straně. Ta vede z Prachatic v Jižních Čechách, přes Kašperské Hory, Domažlice, Tachov a Planou v Plzeňském kraji až do Chodové Plané. Tyto hlavní národní trasy jsou pak vzájemně provázány četnými přeshraničními spojovacími cestami.

"Chtěli jsme především celé území co nejvíce zpřístupnit návštěvníkům, kteří mají chuť poznávat krásy příhraničí pěšky. Tento způsob cestování je nejen nejohleduplnější k přírodě, ale i k místním lidem," říká Ilona Šnebergerová, vedoucí Oddělení cestovního ruchu Plzeňského kraje, které trasu na svém území vytyčilo a propaguje ji. "Trasa prochází hned dvěma národními a šesti přírodními parky. To je na jedné straně velké turistické lákalo, ale také i velká zodpovědnost z pohledu ochrany přírody," vysvětluje Ilona Šnebergerová, proč Zlatá stezka sází především na pěší turisty.

Značení a společné mapové materiály pomáhají turistům v orientaci

Celá síť je rozdělená na jednodenní úseky, které obvykle nepřesahují délku 20 kilometrů. Začínají a končí vždy v místech, která jsou dobře dopravně dostupná a nabízejí alespoň základní možnost ubytování a stravování. K orientaci v Čechách turistům slouží především systém značení Klubu českých turistů, ale i logo Zlaté stezky. Hlavní páteřní trasy kopírují hranice, ty lze ale díky propojovacím cestám libovolně přestupovat. Tím vznikly okruhy vhodné pro víkendovou turistiku.

Stezka nabízí dostatek míst k odpočinku. Je vybavena tabulemi s informacemi o místech, kudy prochází. Turistům je k dispozici podrobný etapový průvodce, přehledná česko-bavorská mapa i soubor podrobných map k jednotlivým územím. V rámci projektu vznikly také specializované webové stránky, úspěšná je též společná prezentace Jihočeského a Plzeňského kraje na Facebooku a Instagramu.

"Jakožto patriot všem doporučuji navštívit části Zlaté stezky vedoucí Českým lesem, který je neprávem turisty opomíjen. Nádherný prožitek z cesty nabízí trasy na Domažlicku, v okolí Bělé nad Radbuzou nebo na Tachovsku," reaguje na otázku, které úseky této unikátní turistické sítě má nejraději, radní Plzeňského kraje pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Libor Picka.  

Aktivity jsou realizovány v rámci projektu "Zlatá stezka - síť turistických cest na "Zelené střeše Evropy", č. 88

Zprávy z regionu vám přinášíme jako součást projektu "Společně pro náš region", č. Ziel EÚS/DF/08/16, který je spolufinancován Evropskou unií v rámci dispozičního fondu

Lokalita:
Dolní Bavorsko a Horní Falc (DE), Plzeňský a Jihočeský kraj (CZ)
Realizace:
7/2016-6/2019
Financování:
Program přeshraniční spolupráce Česká republika – Svobodný stát Bavorsko, Cíl EÚS 2014-2020
Vedoucí partner:
Tourismusverband Ostbayern e.V. (BY)
Další partneři projektu:
Plzeňský kraj (CZ)
Jihočeská centrála cestovního ruchu (CZ)
Kontakt Plzeňský kraj:
ODDĚLENÍ CESTOVNÍHO RUCHU, KÚPK ŠKROUPOVA 18, PLZEŇ
web: www.plzensky-kraj.cz
Kontakt Jihočeský kraj:
JIHOČESKÁ CENTRÁLA CESTOVNÍHO RUCHU, B. NĚMCOVÉ 8, ČESKÉ BUDĚJOVICE
web: www.jiznicechy.cz/

Hlavní výstupy:

  • Zpracování vyhledávací studie a ustanovení nových českých tras propojených se bavorskými

  • Značení tras a doplnění o odpočinkovou a informační infrastrukturu

  • Společná česko-bavorská vizualita

  • Nové české webové stránky

  • Tištěné turistické materiály v češtině i němčině

  • Intenzivní propagace stezky na veletrzích apod. 


Fotogalerie