Slatě jsou symbolem nejen českých částí Šumavy, ale i Bavorského lesa

Životní prostředí/ Kultura a turismus

Mokřady s barevnými trsy trávy a zakrslými stromky zahalené hustou mlhou povalující se nízko nad zemí. Tak si asi většina z nás představuje klasický obrázek z Šumavy, zvláště její jižní části. Slatě jsou zkrátka velmi autentickou částí místního přírodního dědictví. Mnozí návštěvníci však neví, že stejně je tomu i za hranicemi v Bavorsku. To se má změnit díky nedávno otevřené tematické cyklostezce mezi českou Kvildou a německou obcí Finsterau .

Kvilda (CZ) - Rašeliniště obecně patří mezi turisticky velmi oblíbená místa Šumavy. Jezerní slať, která se nachází jen dva kilometry od Kvildy, se dle statistik Národního parku Šumava těší jedné z největších návštěvností. Důvodem může být místní naučná stezka s vyhlídkovou věží, která umožňuje pozorovat velkou část tohoto přírodně velmi hodnotného území. Další výhodou Jezerní slatě je dobrá dopravní dostupnost díky nedaleké silnici a vybudovanému parkovišti. Cesta na místo však dříve nebyla tak příjemná pro cyklisty ani chodce.

"Rozhodli jsme se proto mezi Kvildou a Jezerní slatí vybudovat cyklostezku, která má však i pás pro pěší. Nikdo už tak nyní není nucen riskovat a vydávat se z Kvildy po silnici druhé třídy," vysvětluje starosta Kvildy Václav Vostradovský. Díky nové cyklostezce, která vznikla v rámci přeshraničního projektu, jsou tak návštěvníci Šumavy motivováni, aby se vzdali automobilů a raději využili ekologičtější způsob cestování. Ve svém poznávání území na kolech pak mohou pokračovat dále. "Trasa je značená i v rámci obce a dále se ubírá směrem na Bučinu po účelové komunikaci, která není automobily běžně využívána," dodává starosta Kvildy Václav Vostradovský. Na hranicích pak navazuje bavorská část, která byla v rámci projektu opravena tak, aby vyhovovala technickým standardům.

Nově tedy mohou cyklisté, ale i pěší turisté, během jednoho dne prozkoumat území dvou států, v nichž hrají prim rašeliniště a květnaté pláně. Aby se o těchto unikátních chráněných biotopech dozvěděli více, byly podél trasy instalovány informační cedule. Zájemci pak mohou využít i dostupných QR kódů a prostřednictvím svých mobilních telefonů získat další podrobnosti o jednotlivých lokalitách. V orientaci jim rovněž pomohou mapové podklady a velmi příjemným zpestřením je využití historických dobových fotografií Josefa Seidela.  

Aktivity jsou realizovány v rámci projektu "Slatěmi a pláněmi Šumavy a Bavorského lesa" č. 142

Zprávy z regionu vám přinášíme jako součást projektu "Společně pro náš region", č. Ziel EÚS/DF/08/16, který je spolufinancován Evropskou unií v rámci dispozičního fondu

Lokalita:
Kvilda (CZ), Mauth-Finsterau (DE)
Realizace:
1/2017-12/2018
Financování:
Program přeshraniční spolupráce Česká republika – Svobodný stát Bavorsko, Cíl EÚS 2014-2020
Vedoucí partner:
Obec Kvilda (CZ)
Kontakt:
KVILDA 17, 384 93 KVILDA, ČESKÁ REPUBLIKA
web: www.sumava.net/oukvilda/
Další partneři:
Obec Mauth-Finsterau

    Hlavní výstupy:

  • Cyklostezka s pruhy pro pěší Jezerní slať - Kvilda

  • Odpočinková místa a informační cedule kolem stezky Jezerní slať - Kvilda - Bučina
  • Opravy úseků stezky slatěmi v okolí obce Finsterau
  • Informace o slatích v okolích a souvisejících jevech prostřednictvím QR kódů

Fotogalerie