Ve sklárně nedaleko Sušice vznikají pod rukama studentů sklářských škol designová díla

Kultura a turismus /Vzdělávání a trh práce

Sklářství je v česko-bavorském pohraničí stále živým řemeslem, o které se zajímají nejen milovníci historie, ale i mladí umělci. To dokazuje tradice sympozií v Anníně nedaleko Sušice, kam se pravidelně sjíždějí studenti středních i vysokých škol. V roce 2019 se tímto způsobem povedlo k sobě přivést školy z  české Třeboně a  bavorského Zwieselu. Tématem jejich společné práce symbolicky byly "ruce podané k přátelství".

Annín (CZ) - Spojení staleté tradice šumavského sklářství a mladých tvůrců slaví v Anníně úspěch. První ročník sklářského sympozia proběhl již v roce 2015 a od té doby se studenti do dílen na břehu řeky Otavy stále vracejí. Akci z roku 2019 připravili zástupci sklárny, místní turistické organizace a kunsthistorici jako třídenní přeshraniční setkání. Jejím cílem bylo české a německé školy propojit a podpořit jejich společnou tvorbu se sklem, materiálem historickým a moderním zároveň. Při práci studentům v huti, brusírně i malírně pomáhají místní zkušení sklářští mistři, kterým se daří v Anníně toto umělecké řemeslo dlouhodobě udržovat. Předávání podnětů tak bylo oboustranné. Jak se svěřila jedna z organizátorek akce, kurátorka klatovského pavilonu skla PASK Jitka Lněničková, sympozia dokážou být i velmi napínavá. Jsou o hledání způsobu ztvárnění a přístupu k předem danému tématu. Přínos akce byl též popularizační, neboť sklu je možné se aktuálně věnovat jen na poměrně málo školách v obou zemích.

Doprovodný kulturní program byl bohatý

Sklárna v Anníně patří k nejstarším dosud pracujícím sklářským provozům v České republice, orientuje se na broušení i hutní výrobu. V rámci budovy dílen funguje i krámek s místním zbožím, zpřístupněna je také výstava historických a současných výrobků. Informace o jednotlivých sympoziích, jejich účastnících a výsledcích jejich práce je možné získat v prostoru hutě. Přeshraniční ročník 2019 zde zastupují výrobky z čirého skla. Sklárna svými aktivitami podporuje také turismus a je součástí přeshraniční sklářské stezky. V Anníně lze k připomínce sklářské tradice taktéž navštívit zrekonstruovanou pohřební kapli rodiny Schmidů.

Přeshraniční sympozium bylo finančně podpořeno Dispozičním fondem Šumava. Celý třídenní program byl díky němu pro studenty zdarma. Organizátoři vítali též zájemce ze široké veřejnosti, kteří mohli v rámci akce navštívit kapli nebo si vyslechnout přednášku o specifické středověké výrobě - produkci skleněných korálků na růžence zvaných pateříci. Zábava byla připravena také pro děti. Mohly nejen sledovat foukání a dekorování skla, ale také si zahrát tematickou hru "Hledej sklárnu", která je seznámila se zajímavostmi z minulosti i současnosti šumavských skláren. 

Aktivity jsou realizovány v rámci projektu "Mezinárodní sklářské sympozium Annín"

Zprávy z regionu vám přinášíme jako součást projektu "Společně pro náš region", č. Ziel EÚS/DF/08/16, který je spolufinancován Evropskou unií v rámci dispozičního fondu

Lokalita:
Annín (CZ)
Realizace:
2019
Financování:
Program přeshraniční spolupráce Česká republika – Svobodný stát Bavorsko, Cíl EÚS 2014-2020
Realizátor projektu:
NÁRODNÍ TURISTICKÁ CENTRÁLA ŠUMAVA Z.Ú. (CZ)
Kontakt: ANNÍN 47, 342 01 DLOUHÁ VES, ČESKÁ REPUBLIKA
web: www.sumava-turismus.cz/

Hlavní výstupy:

  • Vícedenní etkání studentů škol z Čech a Německa

    • Výstava výrobků

    • Kulturní program pro veřejnost  


Fotogalerie