Kde se daří byznysu? Plzeň v tradičním žebříčku následují Rokycany a Blovice

Patnáct měst z Plzeňského kraje opět posuzoval zatím poslední, v pořadí osmnáctý ročník srovnávacího výzkumu Město pro byznys, který vyhodnocuje podnikatelské prostředí ve všech obcích s rozšířenou působností v ČR a městských částech Hlavního města Prahy. Vyhlašovatelem výzkumu je týdeník Ekonom, data vyhodnocuje agentura pro informace a analýzy Datank.
Jak si vedla města z našeho regionu? Na prvních dvou příčkách se nic nezměnilo, stejně jako vloni zvítězila opět Plzeň a druhé skončily Rokycany. Třetí místo letos ovšem patří Blovicím, které poskočily výrazně vzhůru, neboť se vloni umístily osmé.
Pořadí zbylých hodnocených měst vypadá následovně: Horažďovice, Přeštice, Nýřany, Kralovice, Klatovy, Horšovský Týn, Domažlice, Nepomuk, Stříbro, Stod, Sušice a Tachov.
Výzkum získává data z nezávislých zdrojů, jako jsou Český statistický úřad, Ministerstvo financí ČR, Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, CRIF – Czech Credit Bureau, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, pracuje také s výsledky vlastních šetření. Hodnocení dělí do dvou základních oblastí Podnikatelské prostředí a Přístup veřejné správy.
Plzeň uspěla díky tomu, že se v rámci kraje pyšní vůbec nejvyšším počtem firem v přepočtu na 1000 obyvatel i velmi vysokým podílem nad 250 zaměstnanců na celkovém počtu ekonomických subjektů, ale má i další přednosti.
"Vysoce nadprůměrná je zde rovněž meziroční změna počtu ekonomických subjektů. Krajské město může těžit také z výborné dopravní dostupnosti. Vysoce nadprůměrný nárůst počtu obyvatel je dobrým signálem pro rozvoj podnikatelského prostředí i do budoucna. Pokud jde o výdaje, ty radnice věnuje nadprůměrně zejména do oblasti veřejné dopravy a také do oblasti kultury a sociální péče. V přístupu veřejné správy lze vyzdvihnout vůbec nejvyšší počet dosažených bodů za webové stránky města z pohledu podnikatelů. Ti na nich najdou přehledně vše potřebné pro komunikaci s úřady a řadu užitečných odkazů a informací. Nejvyšší je v Plzni také počet úředních hodin, během nich si mohou podnikatelé, ale samozřejmě nejen oni, vyřídit vše potřebné," zhodnotili organizátoři západočeskou metropoli.
Druhé Rokycany zaujaly porotu vysoce nadprůměrným počet dokončených bytů na 1000 obyvatel: "Nadprůměrný počet nezaměstnaných může být naopak pobídkou pro firmy umístit svoji provozovnu právě zde. Místní radnice se může pochlubit v rámci regionu nejnižšími náklady na dluhovou službu a také nejvyšší likviditou. Nadprůměrné množství finančních prostředků směřuje do oblasti vzdělávání a do oblasti sportu. Webové stránky města jsou z pohledu podnikatele přívětivé."
Třetí Blovice zase uspěly v takzvaném mystery testování, což je prověřování prostřednictvím fiktivních podnikatelských dotazů. Dosáhly nadprůměrného výsledku, neboť kvalita a včasnost odpovědí živnostenského úřadu byla vysoká. "Blovice mají v rámci Plzeňského kraje vysoce nadprůměrný počet živnostníků v přepočtu na 1000 obyvatel, ve městě se také v porovnání s ostatními v regionu nadprůměrně staví. Město umí čerpat dotace, alespoň o tom svědčí nadprůměrný podíl dotací na příjmech," uvádějí organizátoři Města pro byznys.